Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Ako vybaviť Medzinárodný vodičský preukaz

Ako vybaviť Medzinárodný vodičský preukaz

Dalo by sa povedať, že je to večná dilema medzi cestovateľmi. Budem potrebovať Medzinárodný vodičský preukaz alebo nebudem? Ako vybaviť Medzinárodný vodičský preukaz? Kde vybaviť Medzinárodný vodičský preukaz? Poďme si to všetko pekne zhrnúť.

Budem potrebovať Medzinárodný vodičský preukaz alebo nebudem?

Záleží to od toho, kam cestujete. Ak cestujete v rámci Európskej únie a máte nový typ vodičského preukazu o veľkosti platobnej karty, nič iné potrebovať nebudete. Vo všetkých štátoch Európskej únie plne uznávajú náš Slovenský vodičský preukaz.

Ak cestujete ale mimo Európskej únie a Európy určite si Medzinárodný vodičský preukaz vybavte. Jeho vybavenie je jednoduché a vyhnete sa tým problémom, ak by ho autopožičovňa vyžadovala. Môže sa stať, že vám kvôli tomu, že nemáte Medzinárodný vodičák nedajú auto, a tým narušia všetky plány. Ak ho aj autopožičovňa nebude chcieť, nikdy neviete povedať, či vás nezastaví polícia a nebude ho vyžadovať. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Naše skúsenosti sú také, že napríklad v USA, Kanade alebo Austrálii od nás v požičovni nikdy Medzinárodný vodičský preukaz nechceli, no otázne je či by ho nechcela polícia v prípade kontroly alebo nehody. Autopožičovňa na Novom Zélande nám napríklad odmietla vydať auto bez Medzinárodného vodičského preukazu. Našťastie sme ho mali.

Ktorý typ Medzinárodného vodičského preukazu budem potrebovať?

Existujú dva typy Medzinárodného vodičského preukazu:

  1. Podľa Viedenského dohovoru – platí 3 roky, uznávajú ho napríklad štáty Kazakhstan, Katar, Kuba, Uruguay
  2. Podľa Ženevského dohovoru – platí 1 rok, uznávajú ho napríklad štáty Kanada, Jordánsko, Malajzia, USA

Niektoré krajiny uznávajú oba typy Medzinárodných vodičských preukazov. Ktorý typ budete potrebovať viete nájsť na stránke Ministerstva vnútra, ale nemusíte to zisťovať ani vedieť. Keď prídete na oddelenie dokladov policajného zboru, kde sa Medzinárodné vodičské preukazy vydávajú, spýtajú sa vás kam cestujete a podľa toho vám vydajú správny typ preukazu.

Kde vybaviť Medzinárodný vodičský preukaz?

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na príslušnom oddelení Policajného zboru, kdekoľvek na Slovensku. Medzinárodný vodičský preukaz, ktorý bol vydaný na Slovensku vám na Slovensku neplatí. Teda nemôžete s týmto preukazom šoférovať na Slovensku.

Čo potrebujete na vybavenie Medzinárodného vodičského preukazu?

Na vybavenie budete potrebovať predložiť:

– fotografiu s rozmermi 3, 5 cm x 4, 5 cm tváre bez prikrývky hlavy a bez slnečných okuliarov – najlepšie klasická fotografia ako na víza alebo kedysi pasová fotografia

– uhradiť správny poplatok (aktuálne je to 6,50 eur)

– občiansky / vodičský preukaz

Ak ste už mali Medzinárodný vodičský preukaz, ktorého platnosť skončila, pri vydaní nového, bude potrebné tento neplatný odovzdať.