Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Čo je to Collision Damage Waiver (CDW) a potrebujem ho pri požičaní auta?

Čo je to Collision Damage Waiver (CDW)

Collision Damage Waiver je doplnkové poistenie požičaných áut. I keď v podstate to poistenie nie je. Skôr je to zbavenie sa zodpovednosti za škodu na požičanom vozidle. Veľmi podobné ako Collision Damage Waiver je aj Loss Damage Waiver, niektoré požičovne používajú jeden názov, iné zase druhý, takže sa môžete stretnúť s oboma označeniami:

Collision Damage Waiver skrátene CDW – poskytuje krytie v prípade kolízie alebo poškodenia auta

Loss Damage Waiver skrátene LDW – poskytuje krytie v prípade krádeže

V podstate však obe sa týkajú tej istej veci: poškodenia alebo krádeže požičaného auta.

Pozor si treba dať na to, že CDW pokrýva poškodenie iba na aute, ktoré si požičiavate. Nepokrýva poškodenie na iných autách, inom majetku alebo zdraví. Na to slúžia zasa iné poistenia.

Vo väčšine prípadov je nejaké základné CDW zahrnuté už v cene prenájmu. Pozor si treba ale dať, či toto CDW je dostačujúce a aká je ponúkaná spoluúčasť.

Collision Damage Waiver (CDW) bez spoluúčasti

Ideálne je ak máte v cene prenájmu zahrnuté CDW bez spoluúčasti alebo inak povedané s nulovou spoluúčasťou. Vtedy pri poškodení požičaného auta neplatíte nič. Všetko je zahrnuté v poistení. Pozor si treba dať či, toto pokrýva všetky časti auta. Býva zvykom, že napríklad pneumatiky, čelné sklo alebo podvozok bývajú vyňaté.

Collision Damage Waiver (CDW) so spoluúčasťou

Veľmi často sa stáva, že v cene požičania máte zahrnuté Collision Damage Waiver, ale so spoluúčasťou, ktorá môže byť rôzne vysoká. Ak máte spoluúčasť napríklad 200 eur (ale môže to byť aj 1500 eur), do tejto sumy zodpovedáte za škody alebo ukradnutie auta vy. Ostatné platí poisťovňa.

Môžem si spoluúčasť znížiť?

Požičovne často ponúkajú za poplatok zníženie spoluúčasti na nulu. Toto pripoistenie sa zvykne nazývať Super Collision Damage Cover (SCDW) alebo aj Excess Reduction.

 Vždy je dobré zvážiť a prepočítať si, či sa oplatí priplatiť si za zníženie spoluúčasti. Napríklad ak je cena za zníženie spoluúčasti na nulu 25 eur na deň a vy máte požičané auto na pätnásť dní, spolu zaplatíte za zníženie spoluúčasti až 375 eur.  Ak je spoluúčasť len napríklad 200 alebo 300 eur, tak sa to neoplatí.

Ale ak máte auto požičané na kratšiu dobu alebo vyššiu spoluúčasť, napríklad 1000 alebo 1500 eur, už sa to môže oplatiť.

Lacnejšou možnosťou je dať si Collision Damage Waiver u externej poisťovne. Tam ale pri poškodení musíte spoluúčasť uhradiť autopožičovni a poisťovňa, kde máte externé poistenie vám ju následne preplatí. O tejto možnosti si napíšeme viac v článku o externých poisteniach.

Už pri rezervácii treba pozrieť podmienky požičania a skontrolovať či obsahuje:

  • Collision Damage Waiver a/alebo Loss Damage Waiver,
  • aká je výška spoluúčasti,
  • koľko stojí prípadné zníženie spoluúčasti na nulu