Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Druhý (viacerí) vodič (i) na požičanom aute

Druhý vodič na požičanom aute

Na požičanom aute chcem šoférovať ja aj moji spolucestujúci, môžeme?

Samozrejme, že áno, ale má to svoje pravidlá. Štandardne môže požičané auto šoférovať iba ten, kto si ho požičia, a normálne ho teda nemôže len tak požičať niekomu inému alebo sa  vymeniť so spolucestujúcim. Samozrejme ak ideme na dlhšiu cestu a v prípade, že sa chceme pri šoférovaní striedať, nie je to problém. No v tomto prípade musíte požičovni dopredu nahlásiť druhého vodiča.

Ako zabezpečiť, aby sme mohli na požičanom aute šoférovať viacerí?

Najideálnejšie je vybrať dvoch alebo viacerých vodičov už pri rezervovaní auta. Ak sa to nedá alebo sa rozhodnete, že budete šoférovať viacerí neskôr, tak to stačí ohlásiť požičovni na prepážke pri preberaní auta.

Požičovňa si v takom prípade poznačí údaje všetkých vodičov, prípadne okopíruje vodičské preukazy všetkých vodičov. Keď už si požičovňa zaznamenala tieto údaje, je to v poriadku a môže šoférovať každý z nich.

Koľko stojí druhý vodič?

Cena sa môže líšiť u každej požičovne, ale aj v závislosti od krajiny, kde si auto požičiavate a treba si ju preveriť u konkrétnej požičovne, kde sa chystáte auto požičať.

Vo väčšine požičovní je však táto služba spoplatnená. Za druhého vodiča môžeme niekedy platiť napríklad 5 eur na deň, inokedy to môže byť aj 25 eur za jedného vodiča na deň, čiže dokonca aj viac ako platíme za samotné požičanie auta.

Niektoré požičovne to neúčtujú na deň, ale na celú dobu požičania. Nájdu sa ale aj niektoré požičovne, ktoré poskytujú druhého vodiča zadarmo. Napríklad v USA v Kalifornii je druhý vodič zo zákona povinne zadarmo, teda ak si budete požičiavať auto tam, určite za to neplaťte.

Príklad uvedenia poplatku pre druhého vodiča v podmienkach autopožičovne
Príklad uvedenia poplatku pre druhého vodiča v podmienkach autopožičovne

Čo hrozí, ak druhého vodiča nenahlásim a bude šoférovať niekto iný?

Veľa ľudí si povie „však si to ani nikto nevšime, kto šoféroval“. To je možno pravda, ale len kým sa nič nestane. Čo ak auto poškodíte? Stane sa nejaká dopravná nehoda? A nedajbože sa niekto pri nej zraní? Zoberie si to potom na zodpovednosť ten, kto mal šoférovať?

Ak by sa stal hoci aj len nejaký škrabanec alebo preliačina, spoluúčasť strhnú samozrejme z kreditnej karty tomu, na koho bolo auto požičané a teda on by mal s tým starosti.

Ak by šoféroval niekto iný okrem vodičov, ktorí boli nahlásení, s najväčšou pravdepodobnosťou by neplatili ani žiadne poistenia, či už externé a ani tie, ktoré sú priamo od požičovne a mohli by ste sa dostať do problémov, ktoré za to nestoja.