Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Jednosmerné požičanie auta

Jednosmerné požičanie auta

Vrátenie požičaného auta na inom mieste sa zvykne tiež nazývať jednosmerné požičanie a znamená, že auto vyzdvihnete v jednej pobočke autopožičovne a vrátite ho v inej.

Kľudne tieto pobočky môžu byť v rámci jedného mesta, kedy napríklad kvôli lepšej cene prevezmete auto v meste a potom ho vrátite pri odchode už na letisku. Alebo tiež môžu byť úplne na opačnom konci krajiny. Napríklad môžete prevziať auto v Los Angeles, spravíte si roadtrip po USA a auto nakoniec vrátite v San Franciscu, skadiaľ doletíte domov.

Na čo si dať pozor pri rezervácii auta s vrátením na inom mieste?

Pozor si treba dať hlavne na to, že v drvivej väčšine prípadov je táto možnosť spoplatnená. Existujú aj výnimky samozrejme, ako napríklad, ak si auto požičiate v Seattle a vrátite ho v Los Angeles, tak je táto  trasa bez poplatku za jednosmerné požičanie, keďže ju využíva množstvo turistov. Ale ak by ste chceli požičať auto v Chicagu a vrátiť ho v Los Angeles, poplatok za jednosmerné požičanie môže byť väčší aj ako cena požičania auta.

Príklad poplatku za jednosmerné požičanie
Príklad poplatku za jednosmerné požičanie

Existujú nejaké obmedzenia pri jednosmernom požičaní?

Dnes už možnosť jednosmerného požičania ponúkajú takmer všetky väčšie požičovne, môžu tam byť ale určité obmedzenia. Kým vrátenie auta v inom meste v rámci jednej krajiny nebýva problém, vrátenie auta v úplne inej krajine už nebude tak jednoduché, ak to vôbec bude možné.

Požičať si auto v niektorej z krajín Európskej Únie a vrátiť ho v inej krajine EÚ nebude problém a takú požičovňu, ktorá to umožňuje pravdepodobne rýchlo nájdete. Ale pre príklad, nájsť požičovňu, ktorá Vám požičia auto v Izraeli a vrátiť ho bude možné v Jordánsku s najväčšou pravdepodobnosťou ani nenájdete.

Obmedzenia môžu ale byť aj pri vracaní auta v inej časti krajiny, napríklad veľa požičovní v Austrálii má pravidlo, že ak si požičiate auto na východnom pobreží, nepovoľuje ho vrátiť na západnom alebo opačne.