Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Kategórie áut a akú kategóriu auta si vybrať?

Kategórie áut pri požičaní auta

Ako požičovne delia kategórie áut?

Či už v názvoch kategórii alebo rozdelení áut do kategórií môžu byť u rôznych požičovní mierne rozdiely. Rozdiely môžu byť aj pri požičaní v rôznych krajinách, v zásade ale požičovne autá rozdeľujú viac menej rovnako do niekoľkých kategórií. Každá kategória môže obsahovať rôzne typy áut. Napríklad:

  • Small – Toyota Yaris or similar,
  • Economy – Ford Focus or similar,
  • Midsize – Toyota Corolla or similar,
  • Fullsize – Ford Fusion or similar,
  • SUV – Kia Sorento or similar,
  • Cabrio (Convertible) – Ford Mustang Cabrio or similar,
  • Luxury – Cadillac or similar

Or similar za každým autom znamená, že si vyberáte len kategóriu, teda malé, stredné, veľké auto alebo SUV. Konkrétny typ auta, ktorý dostanete, bude záležať od toho, aký bude dostupný na pobočke, keď budete auto preberať. V niektorých požičovniach (väčšinou v USA) Vás len pošlú na parkovisko a môžete si vybrať auto z vašej kategórie, inde vám konkrétne auto priradia.

Aké auto si vybrať?

Aké auto si vybrať záleží len na Vás. Ak cestujete viacerí alebo na dlhé vzdialenosti, vyberiete si nejaké väčšie auto, ak len dvaja niekam na predlžení víkend, bude stačiť aj to najmenšie. Ak cestujete na Island a viete, že pôjdete na nespevnené cesty alebo brodiť rieky, určite bude lepšie veľké SUV. No predsa je tam pár vecí, na čo si dať pozor:

1. najmenšie autá sú väčšinou lacnejšie, čím väčšie si vyberiete, tým viac za požičanie zaplatíte

2. treba rátať aj so spotrebou, veľké SUV „zožerie“ určite viacej ako malá Fábia

3. pri väčších autách si požičovňa môže rezervovať vyšší depozit a mať väčšiu spoluúčasť v prípade poškodenia

Čo ak mnou vybrané auto nemajú?

Tým, či v požičovni budú mať konkrétnu značku auta, ktoré ste si vybrali, si nikdy nemôžete byť istý. Väčšinou aj keď vám rezerváciu potvrdia, sa až pri preberaní dozviete, či konkrétne auto majú. Niekedy požičovne nielen že nemajú konkrétnu značku auta, ale stáva sa aj, že nemajú žiadne auto ani v danej kategórií. Väčšie požičovne to často riešia tak, že ak nemajú dostupné žiadne auto v kategórii, ktorú ste si zvolili, dajú vám zadarmo väčšie auto, prípadne si môžete vybrať auto, aké chcete.

Pri menších požičovniach sa môžete stretnúť aj s takým prístupom, že ak auto z Vami vybranej kategórie už nemajú, rezerváciu Vám nepotvrdia a vy si musíte zvoliť iné auto.

Ako rezervovať konkrétne auto?

S rezerváciou konkrétneho auta to nie je také jednoduché akoby sa na prvý pohľad zdalo. Ako sme už spomínali vyššie, väčšinou si pri rezervácii vyberáte iba kategóriu a konkrétne auto dostanete z tejto kategórie. Záleží aj od miesta kam cestujete a či tam existuje požičovňa, ktorá rezerváciu konkrétneho typu auta umožňuje. Z veľkých požičovní umožňuje výber konkrétnej značky auta, napríklad Sixt, no treba rátať s tým, že to môže byť aj podstatne drahšie.