Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Minimálny vek vodiča pre požičanie auta

Minimálny vek vodiča pre požičanie auta

Áno, na prvé počutie sa to možno nezdá, ale aj táto podmienka môže narobiť problémy, hlavne mladším vodičom, ale prípadne aj tým starším. Ak teda patríte do kategórie mladších vodičov, radšej si dopredu preštudujte podmienky auto požičovne, kde si chcete auto požičať. Obmedzenia bývajú najčastejšie jasne vymedzené už pri rezervácii.

Niektoré autopožičovne nemusia požičať napríklad vodičovi do 20 alebo do 21 rokov auto vôbec. Iné majú zasa podmienku, že za vodiča do 25 rokov je príplatok. Ideálne je overiť si to ešte pred rezerváciou auta, keďže tento poplatok môže byť dosť vysoký, niekedy aj vyšší ako cena samotného požičania auta. Väčšinou sa však pohybuje okolo 15 -20 eur na deň, a to vám pri požičaní auta na týždeň celkovú cenu dosť predraží. A prečo je tomu tak? Jednoducho vodiči pod 25 rokov bývajú menej skúsení, a preto predstavujú pre požičovňu väčšie riziko, že spôsobia nejakú škodu. Podobne ako s mladšími vodičmi, to býva aj so staršími vodičmi, kedy býva obmedzený vek na požičanie auta do 70 rokov.

Príklad obmedzenia veku vodiča
Príklad obmedzenia veku vodiča

Dĺžka držania vodičského preukazu

Pozor si treba dať aj na túto podmienku. Auto požičovňa môže vyžadovať, aby bol vodič držiteľom vodičského preukazu napríklad dlhšie ako rok bez ohľadu na jeho vek. Najlepšie je si to preveriť v podmienkach požičania už pri rezervácii auta. Toto sa ale vyskytuje len u veľmi málo požičovní.

Ako obísť podmienku na vek vodiča?

Ťažko povedať, či je to možné nejako obísť. Ideálne je nájsť inú autopožičovňu, ktorá túto podmienku nemá a môže si auto požičať aj mladší vodič bez poplatku. Druhou možnosťou je mať v skupine niekoho staršieho, kto môže auto šoférovať.