Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Na čo si dať pozor pri vrátení požičaného auta?

Na čo si dať pozor pri vrátení požičaného auta?

Vrátenie požičaného auta ide vo väčšine prípadov rýchlo. Auto stačí zaparkovať na vyznačenom parkovisku pre danú požičovňu a na pobočke odovzdať kľúče. Niekedy si idú auto hneď aj skontrolovať, inokedy sa len spýtajú, či je všetko v poriadku a koľko je v nádrži paliva.

Ak máte plnú poistku od požičovne s nulovou spoluúčasťou, jediné, čo vás môže ešte prekvapiť je napríklad nejaká pokuta alebo nezaplatený poplatok za prejazd spoplatneného úseku, ale inak sa nemusíte obávať, že by vám za nejaký škrabanec strhli peniaze.

Ak vám pri preberaní auta rezervovali nejaký depozit, a ak prebehlo všetko v poriadku, depozit vám vrátia na kartu v priebehu niekoľkých dní,  no niekedy to môže trvať aj týždeň či dva, kým sa rezervácia na karte uvoľní.

Ak máte spoluúčasť, a tú máte poistenú u externej poisťovne alebo nemáte poistenú vôbec, a ak nájdu na aute nejaké poškodenia, strhnú vám cenu do výšky spoluúčasti z kreditnej karty, ktorú ste použili. Ak bude cena opravy nižšia ako spoluúčasť, strhnú si toľko, koľko stojí oprava. Ak je vyššia, strhnú si celú spoluúčasť.

Túto škodu si potom môžete dať preplatiť v poisťovni, kde máte externú poistku alebo ju musíte zaplatiť z vlastného, ak poistenie nemáte. Viacej na túto tému sa môžete dočítať v článku o poisteniach. Výšku spoluúčasti si môžu strhnúť aj po vašom odchode. Preto je dobré auto si pri preberaní aj nafotiť a poriadne vyznačiť všetky poškodenia v protokole. Ak by vám strhli niečo neprávom, napríklad za škrabanec, ktorý na aute bol už pri preberaní, aby ste to vedeli reklamovať.

Ak vraciate auto na letisku, nechajte si dostatok času na vrátenia auta pred odletom. Radšej príďte o niečo skôr, ak by ste sa náhodou zdržali v prípadných zápchach alebo pri vrátení auta.

Vrátenie požičaného auta mimo otváracích hodín

Ak potrebujete auto vrátiť mimo otváracích hodín, väčšinou to nie je problém, no treba dať pozor, že za to môže byť poplatok. Už pri preberaní auta dostanete inštrukcie ako postupovať a kde auto nechať pri vrátení. Vo väčšine prípadov len zaparkujete auto na vyznačenom parkovisku, kľúče hodíte do schránky a môžete ísť. Auto si potom skontrolujú počas prevádzkových hodín a rovnako platí, že vám môžu zaúčtovať prípadnú spoluúčasť, ak nájdu nové poškodenia.