Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Obmedzené vs. neobmedzené kilometre na požičanom aute

Obmedzené vs neobmedzené kilometre

Môžem na požičanom aute jazdiť koľko chcem?

Samozrejme áno. Jazdiť môžete koľko len chcete, otázne len je, či to bude zadarmo alebo za to budete platiť niečo navyše.

Kedy môžem jazdiť koľko chcem a kedy sú kilometre obmedzené?

Už pri rezervácii auta si treba dať pozor na počet kilometrov, ktoré môžete najazdiť.

Najlepšie je hneď si vyberať autá, ktoré ponúkajú neobmedzený počet kilometrov, teda pri počte kilometrov majú uvedené „neobmedzené“ čiže „unlimited“. Vtedy sa už nemusíte o nič starať a môžete „jazdiť koľko len chcete“. Takáto možnosť býva aj najčastejšie ponúkaná.

No nájdu sa aj prípady, kedy je počet kilometrov obmedzený. Našťastie v týchto prípadoch jasne vyznačené koľko kilometrov môžete za deň najazdiť. Počet kilometrov na deň môže byť aj 100 km/deň, ale aj 450 a viac km/deň. Za každý kilometer nad touto hranicou, platíte naviac. Cena za kilometer nad povolený limit môže byť rôzna, pohybuje sa od 0,3 centov za kilometer aj po 1 euro za kilometer.

Príklad podmienok s obmedzenými kilometrami
Príklad podmienok s obmedzenými kilometrami

V tom prípade si treba poriadne prepočítať, koľko kilometrov približne plánujete najazdiť a či sa neoplatí radšej priplatiť si za auto, ktoré nemá kilometre obmedzené. V takej Austrálii alebo Kanade, kde sú vzdialenosti veľmi veľké, sa vám môže ľahko stať, že za týždeň najazdíte aj 6000 km a vtedy by sa to dosť predražilo. Ak zasa pôjdete na nejaké ostrovy, ktoré ma dĺžku 100 km, pravdepodobne nenajazdíte až tak veľa.

Ako požičovňa vie, koľko som najazdil?

Pri preberaní auta dostanete protokol, do ktorého sa vyznačí koľko kilometrov má aktuálne auto najazdené. To sa väčšinou vyznačuje aj keď kilometre obmedzené nemáte, no nie vždy. Pri vrátení auta sa znova pozrie, koľko ste najazdili a podľa toho, ak ste počet povolených kilometrov presiahli, vyúčtujú Vám doplatok. Ak si teda požičiate auto na 10 dní a máte povolených 200 km/deň, môžete najazdiť 2000 km. Nie je problém, ak jeden deň najazdíte 250 km a ostatné už len 150 km, ale vo výsledku za celú dobu požičania nesmiete prekročiť 2000 km.

Najlepšie je ale vždy si preštudovať podmienky konkrétnej požičovne, prípadne sa spýtať pri preberaní auta.