Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Požičanie auta a cestné poplatky

Požičanie auta a cestné poplatky

Pri preberaní auta je dobré sa informovať, či niektoré z ciest, ktoré plánujeme využiť nie sú spoplatnené, a teda či cestná daň alebo poplatok za diaľnice sú už v cene alebo ich budeme potrebovať zaplatiť zvlášť.

V niektorých krajinách sa za využitie diaľničných úsekov platí na takzvaných mýtnych bránach a teda budete musieť platiť za prejazd týchto ciest priamo na mýtnych bránach. Inde sa môžu cestné poplatky platiť elektronicky alebo na čerpacích staniciach.

Napríklad na Severnom ostrove Nového Zélandu majú tiež pár spoplatnených úsekov, ktorých prejazd nie je zahrnutý v cene a ak plánujete nimi prechádzať, budete to musieť zaplatiť práve na niektorej z čerpacej staníc.

V USA sú zase spoplatnené prejazdy niektorých mostov. Aj prejazd cez známy Golden Gate v San Franciscu, je tiež spoplatnený a nebýva zahrnutý v cene požičania auta. Poplatok za prejazd je potrebné zaplatiť cez online systém. Ak to neuhradíte, správa mosta pošle faktúru autopožičovni a ona vám to potom strhne z kreditnej karty. K poplatku za prejazd si ale naúčtuje aj administratívny poplatok, ktorý môže mať rôznu výšku. Toto ale požičovne mávajú aj uvedené v podmienkach.

Ak sa vám teda nechce študovať úplne celé podmienky požičania, najlepšie je si pred odchodom hodiť celú trasu do google maps, ktorý vám väčšinou nahlási, že trasa je spoplatnená alebo sa informovať priamo pri preberaní auta, či sú poplatky za cesty zahrnuté v cene, prípadne či sa za niektoré prejazdy platí a ako sa za ne platí.

Často ale bývajú poplatky za využitie diaľnic a spoplatnených úsekov už zahrnuté v cene. A teda nemusíte sa starať o to kadiaľ plánujete prechádzať.