Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Na čo si dať pozor pri preberaní požičaného auta?

Na čo si dať pozor pri preberaní auta?

Požičiavate si auto v zahraničí? Aby ste sa vyhli zbytočným problémom, nezabudnite si všetky podrobnosti prenájmu skontrolovať už pri preberaní auta. Poďme sa teda bližšie pozrieť na čo si dať pozor pri preberaní požičaného auta.

Čo skontrolovať v zmluve pri preberaní auta

Už pri podpisovaní zmluvy, ak ju aj neprečítate úplne celú, si ju treba aspoň rýchlo prebehnúť očami a skontrolovať, či obsahuje všetky podmienky tak ako pri rezervácii.

  •  cenu – ak platíte na mieste, či sedí cena s tým, čo ste mali v rezervácii. Ak máte predplatený voucher, či je všetko uhradené,
  • počet povolených kilometrov (obmedzené/neobmedzené),
  •  palivo – koľko paliva dostávate a koľko máte vrátiť (ideálne dať si aj napísať typ paliva, ktorý máte tankovať),
  • dátum a čas vrátenia,
  •  miesto vrátenia, hlavne ak vraciate auto na inom mieste ako preberáte, 
  •  či sú tam zahrnuté všetky poistenia, ktoré majú byť,
  •  ak máte spoluúčasť a depozit, tak výška spoluúčasti a depozitu,
  •  cestné poplatky – najlepšie sa spýtať, či ich máte platiť alebo sú už zahrnuté v cene.

Ak ešte niečo nie je jasné, radšej sa na to treba opýtať.

Čo budete potrebovať pri preberaní auta

Pri preberaní treba čakať, že vám ponúknu nejaké poistenie navyše, upgrade na vyššiu triedu auta, predplatenú nádrž alebo nejaké iné doplnky, ako navigáciu atď. Ak nemáte záujem, treba tieto ponuky odmietnuť.

Ak máte spoluúčasť v prípade škody, budú Vám pravdepodobne ponúkať drahé poistenie, aby ste si spoluúčasť znížili na 0 a v prípade nehody neplatili nič. Ak poistenie odmietnete, výšku spoluúčasti Vám môžu rezervovať na kreditnej karte.

Lacnejším riešením býva externé poistenie. Buď cez sprostredkovateľa, cez ktorého požičiavate auto (napríklad rentalcars) alebo si kúpite vlastné externé poistenie (napríklad cez worldwideinsure). Tieto externé poistenia bývajú lacnejšie ako to, ktoré ponúkajú priamo v požičovni. Rozdiel je v tom, že autopožičovňu toto poistenie nezaujíma a aj tak Vám ponúkne ich poistenie. To odmietnete a v prípade škody budete musieť zaplatiť za škodu do výšky spoluúčasti. Toto vám následne preplatí poisťovňa, kde máte uzavreté externé poistenie.

Najdôležitejšou vecou pri samotnom preberaní a hlavne, ak máte spoluúčasť, je poriadne vyznačiť všetky škrabance a poškodenia do preberacieho protokolu, aby potom nebol problém pri vrátení. Rozumné niekedy je aj nafotiť si auto, najlepšie tak, aby bolo jasné, že je to fotené pri preberaní. V prípade nekorektného správania požičovne, ak Vám budú chcieť naúčtovať poškodenie, ktoré už existovalo, mali by ste dôkaz.

Nezabudnite skontrolovať aj reálny stav nádrže a pre istotu, či nesvietia nejaké kontrolky. Ak niečo nesedí, vyžiadajte si doplnenie do dokumentov, ak je všetko v poriadku môžeme vyraziť.