Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Spoluúčasť a depozit u požičaného auta

Spoluúčasť a depozit u požičaného auta

Pri požičiavaní auta často bývajú uvedené dve položky – spoluúčasť a depozit, ktoré si často ľudia mýlia a zamieňajú. Pozrime sa na to, čo je to depozit a čo je to spoluúčasť pri požičanom aute a aký je medzi nimi rozdiel.

Požičanie auta – spoluúčasť

Spoluúčasť je výška sumy, do ktorej ste v podstate zodpovedný, ak auto poškodíte. Pozrime sa na príklad, kde si požičiavate auto, ktoré ma spoluúčasť 500 eur. To znamená, že ak poškodíte auto a cena poškodenia bude 300 eur, teda menšia ako výška spoluúčasti, požičovňa si strhne celých 300 eur a vlastne zaplatíte celú škodu vy.

Ak ale poškodíte auto a výška škody bude 2000 eur, teda vyššia ako výška spoluúčasti, požičovňa si strhne len 500 eur, ktoré hradíte vy a 1500 eur zaplatí poisťovňa. Výšku spoluúčasti si môže požičovňa rezervovať na kreditnej karte, ktorú použijete na rezerváciu auta, ale aj nemusí. Záleží na konkrétnej požičovni, niektoré si kartu len overia a spoluúčasť nerezervujú.

 Preto si treba na výšku spoluúčasti dávať pozor. Najideálnejšie je aby bola nulová, teda nehradíte nič v prípade poškodenia.

Ako spoluúčasť znížiť alebo poistiť si napíšeme v článkoch o poisteniach.

Požičanie auta – depozit

Depozit je suma, ktorú si požičovňa rezervuje na vašej karte, napríklad pre prípad poškodenia auta alebo ako zálohu za palivo atď. Depozit môže byť napríklad vo výške spoluúčasti – teda si túto sumu rezervujú na karte. Depozit ale môže byť aj vyšší ako výška spoluúčasti – napríklad máte nulovú spoluúčasť, ale autopožičovňa si rezervuje depozit 50 eur za benzín a ak vrátite auto s prázdnou nádržou strhnú si túto sumu alebo ekvivalent k tomu, koľko benzínu chýbalo z vašej karty.

Depozit rovnako ale nemusí byť žiadny, nezáleží na tom či máte nejakú spoluúčasť alebo nie, proste požičovňa si iba autorizuje kartu, ale nerezervuje vám žiadny depozit.

 Pri rezervácii auta často požičovne uvádzajú iba výšku spoluúčasti. A teda výška depozitu nemusí byť uvedená ani ju nemusíte dopredu vedieť. Treba ale rátať s tým, že si môžu chcieť na karte rezervovať minimálne výšku spoluúčasti.