Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Tankovanie do požičaného auta

Tankovanie do požičaného auta

Aké palivo tankovať do požičaného auta?

Ak by ste sa pri preberaní vozidla mali spýtať len na jednu jedinú vec, tak sa určite spýtajte na to, aké palivo máte tankovať do požičaného auta. Niektoré požičovne síce automaticky napíšu na zmluvu aj typ paliva, no je veľa takých, ktoré to nespravia. Preto je vždy dobré pri preberaní auta, si to potvrdiť. Hlavne, či máme tankovať benzín alebo naftu, aby sa nestalo, že natankujeme niečo iné. Na toto je dobré dať si pozor, pretože natankovanie zlým palivom väčšinou nebýva zahrnuté ani v bežnom poistení.

Koľko paliva dostanem a koľko mám vrátiť na požičanom aute?

Je viacero spôsobov ako to požičovne riešia s palivom, pozrime sa na tie najbežnejšie:

Full/Full

Najideálnejší spôsob pre toho, kto si požičiava auto je full/full, teda dostanete auto s plnou nádržou a rovnako s plnou nádržou ho aj vrátite. Ak vrátite menej, musíte rozdiel doplatiť podľa toho, koľko približne chýba. V praxi to ale funguje tak, že ak vrátite menej paliva, strhnú si za to, čo museli dotankovať z kreditnej karty, ktorú ste použili pri rezervácii depozitu.

Pozor si treba dať aj na to, ako je to v podmienkach, niekedy sa za dotankovanie účtuje aj poplatok za to, že museli dotankovať, nielen za samotné palivo.

Keď preberáte auto, poznačí sa do zmluvy, koľko je aktuálne v nádrži paliva. Nemusí to byť plná nádrž, môže to byť aj polovička alebo tri štvrtiny. Pri vrátení auta potom musí byť v nádrži presne toľko paliva ako pri preberaní. To je ale niekedy dosť zložité odhadnúť a natankovať presne toľko, aby neostalo v nádrži viacej. Ak ostane viac, rozdiel vám nepreplatia, tak si to treba skúsiť odsledovať a vrátiť presne toľko, koľko ste dostali.

Ak vraciate auto na letisku, zvyčajne býva tesne pred letiskom ešte čerpacia stanica, kde môžete dotankovať, ak je to potrebné. Väčšinou to však práve tieto čerpacie stanice využívajú a majú ceny pohonných látok o niečo vyššie ako inde. Preto odporúčame, ak je to možné dotankovať o pár kilometrov skôr.

Full/Empty

Ak máte pri palive napísané Full/Empty, dostávate auto s plnou nádržou, ktorú aj zaplatíte a vraciate ho úplne s prázdnou. Požičovne väčšinou účtujú za plnú nádrž viacej ako keby ste si ju sami natankovali a navyše nikdy sa vám nepodarí vrátiť auto s úplne prázdnou nádržou, takže vždy im tam niečo ostane. Táto možnosť je teda pre toho, kto si požičiava menej výhodná.

Požičovňa môže pri preberaní auta vyžadovať aj zálohu za palivo, ktoré je v nádrži. Túto si rezervujú na kreditnej karte, ak vrátite menej paliva, strhnú si to z tejto zálohy, ak vrátite toľko, koľko máte, rovnako zálohu vám vrátia.