Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Viacerý vodiči na požičanom aute

Na požičanom aute chcem šoférovať aj ja aj mojí spolucestujúci, môžeme?

Samozrejme, že áno ale má to svoje pravidlá. Okrem pár výnimiek môže požičané auto šoférovať iba ten kto si ho požičia. Teda nemôže ho len tak požičať niekomu inému alebo sa  vymeniť zo spolucestujúcim. Samozrejme ak ideme na dlhšu cestu a v prípade, že bude niekto unavený chceme sa pri šoférovaní striedať nie je to problém. No v tomto prípade musíte požičovni nahlásiť viac vodičov.

Ako zabezpečiť aby sme mohli na požičanom aute šoférovať viacerý?

Najideálnejšie je vybrať dvoch alebo viacerých vodičov už rezervovaní auta ak sa to nedá alebo sa rozhodnete, že budete šoférovať viacerý neskôr tak samozrejme stačí ohlásiť požičovni na prepážke pri preberaní auta. Požičovňa si v takom prípade poznačí údaje všetkých vodičov, okopíruje vodičské preukaza, prípadne vam dá iné unštrukciaa potom je to v poriadku.

Koľko stojí druhý vodič?

Cena sa môže líšiť u každej požičovne ale aj v závislosti od krajiny a treba si ju pozrieť, preveriť u konkrétnej požičovne kde sa chystáte auto požičať. Vo väčšine požičovní je táto služba spoplatnená.

Za druhého vodiča môžeme niekedy platiť napríklad 5 eur na deň inokedy to môže byť aj 25 eur za jedného vodiča na deň a teda aj viac ako patíme za samotné požičanie auta. Niektoré požičovne to neúčtujú na deň ale na celú dobu požičania. Nájdu sa ale aj niektoré požičovne, ktoré ho poskytujú zadarmo. Napríklad v USA v Californii je druhý vodič zo zákona povinne zadarmo teda ak si budete požičiavať auto tam, určite za to neplaťte.

Čo hrozí ak druhého vodiča nenahlásim a bude šoférovať niekto iný?

Veľa ľudí si povie „však si to ani nikto nevšime, kto šoféroval“. To je možno pravda ale čo ak auto poškodíte? Stane nejaká dopravná nehoda? A nedajbože sa niekto pri nej zraní? Zoberie si to potom na zodpovednosť ten kto mal šoférovať? Ak by sa stal len nejaký škrabanec alebo preliačina, spoluúčasť strhnú samozrejme s kreditnej karty vodičovi. Ak by šoféroval niekto iný okrem vodičov ktorý boli nahlásený s najväčšou pravdepodobnosťou by neplatili žiadne poistenia, či už externé alebo ani tie ktoré sú od požičovne a mohli by ste sa dostať do problémov ktoré za to nestoja.