Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta
Vsetko, čo by ste mali vedieť o požičaní auta

Všetko o požičaní auta na Kube

Požičanie auta na Kube

Požičanie auta na Kube nie je problém a využíva ho množstvo ľudí , ale keďže Kuba je veľmi špecifická krajina, ako väčšina vecí aj požičanie auta funguje na Kube trochu inak ako v ostatných krajinách.

Ako funguje požičanie auta na Kube

Na Kube nenájdete žiadne medzinárodné požičovne, ktoré poznáme a požičanie auta je tam dosť drahá záležitosť. Aj rezervácia prebieha trocha ináč, keďže áut je väčšinou nedostatok (hlavne v sezóne), a tak treba rezervovať v dostatočnom predstihu a nenechať si to na poslednú chvíľu, prípadne až kým prídete na Kubu.  Dostupnosť áut sa nedá overiť online a až po odoslaní požiadavky na rezerváciu sa dozviete, či majú v autopožičovni ešte auto, ktoré ste si rezervovali, voľné.

Na Kube fungujú tri autopožičovne, a to:

 1. VIA Rent-a-car
 2. Rex
 3. Cubacar/Havanautos

Všetky požičovne sú štátom riadené, to znamená, že štát má monopol na požičiavanie áut. S tým pravdaže súvisia aj vyššie ceny a horší servis. Ceny majú VIA Rent-a-car a Cubacar približne rovnaké, kým Rex je o niečo drahší, ale má novšie a lepšie autá.

Rezerváciu auta v týchto požičovniach môže však spraviť len niekto miestny. Našťastie existuje niekoľko online sprostredkovateľov, ktorí toto riešia a je u nich možné rezervovať auto a dopredu zaplatiť kartou. Odporúčame ale prečítať dostatok recenzií na sprostredkovateľa, s ktorým sa rozhodnete auto rezervovať, pretože existuje aj niekoľko podvodných stránok, ktoré sľubujú požičanie auta na Kube. Aby sa nestalo, že zaplatíte niekomu, kto vám auto vôbec nerezervuje.

Jednou zo spoločností ktorá má celkom dobré recenzie je spoločnosť Cubacation.

Ceny sa pohybujú približne od 50 eur na deň (záleží od sezóny a typu auta), len si treba dať pozor, či je v cene zahrnuté aj povinné poistenie, ktoré si musíte doplatiť a napríklad na výšku depozitu. Depozit sa platí v miestnej mene v hotovosti.

U koho si požičať auto

Nižšie nájdete malý prehľad podmienok jednotlivých autopožičovní. Podmienky sa samozrejme môžu meniť, preto je dobré si vždy podmienky preveriť, hlavne, či cena obsahuje aj povinné poistenie alebo nie.  Podmienky požičania sa môžu líšiť aj v závislosti od sprostredkovateľa.

Autopožičovňa VIA

 • v cene požičania sú zahrnuté neobmedzené kilometre,
 • k cene treba pripočítať povinné poistenie 10 CUC na deň.
 • vratný depozit je od 200 CUC za najmenšiu kategóriu áut, depozit sa platí v hotovosti v CUC
 • druhý vodič je za poplatok 30 CUC

Autopožičovňa Rex

 • v cene požičania sú zahrnuté neobmedzené kilometre,
 • k cene treba pripočítať povinné poistenie 20 CUC na deň.
 • vratný depozit je od 200 CUC za najmenšiu kategóriu áut, depozit sa platí v hotovosti v CUC.
 • druhý vodič za poplatok 10 CUC

Autopožičovňa Cubacar

 • v cene požičania sú zahrnuté neobmedzené kilometre,
 • v cene je niekedy už zahrnuté aj povinné poistenie alebo si treba pripočítať 15 CUC na deň (skontrolujte si priamo na stránke sprostredkovateľa)
 • vratný depozit je od 150 CUC za najmenšiu kategóriu áut, depozit sa platí v hotovosti v CUC
 • pri preberaní je povinné zaplatiť za plnú nádrž paliva
 • každý ďalší vodič je za 3 CUC/deň

Pri všetkých požičovniach treba ešte počítať s poplatkom, ak by ste chceli auto vrátiť na inom mieste. Výška poplatku závisí od vzdialenosti medzi týmito miestami. Rovnako treba pripočítať poplatok za vyzdvihnutie alebo vrátenie auta na medzinárodnom letisku, ktorý môže byť 25 CUC, 20 CUC alebo 10 CUC, záleží od spoločnosti a aj od toho, či auto len vyzdvihujete, vraciate alebo aj vyzdvihnete a aj vrátite na letisku.

Dosť obľúbené sú tam čínske značky áut ako Geely, ázijská Toyota a Hyundai, ale veľa je aj európskych – Peugeot, Renault, ale aj Mercedes alebo Audi. Samozrejme domáci majú nádherné staré americké autá, o ktoré sa často aj dôkladne starajú. Tieto autá však v autopožičovniach nenájdete.

Požičanie auta na Kube
Na takýchto veteránoch sa môžte previezť, kdekoľvek na Kube

Ako prebieha rezervácia

Rezerváciu auta je potrebné spraviť cez sprostredkovateľa, my sa teda pozrieme ako to funguje cez vyššie spomínanú stránku Cubacation. Ideálne je rezervovať auto čo najskôr, aby boli ešte nejaké voľné. Pár dní pred cestou sa môže stať, že už auto nezoženiete alebo budú mať len tie najdrahšie modely.

Po rezervácii dostanete buď potvrdenie alebo vám napíšu, že auto už nie je dostupné a musíte si vybrať iné. Rezerváciu je potrebné zaplatiť kreditnou/debetnou kartou do jedného týždňa. Ak ju neuhradíme, rezervácia prepadá. Pripraviť sa treba na to, že kartou platíme len požičanie auta. Poistenie, depozit a ostatné povinné či nepovinné doplatky sa platia až na mieste v miestnej mene.

Pri spoločnosti Cubacation je možné rezerváciu zrušiť do 7 dní od začiatku požičania za poplatok 20 EUR. Ak sa rozhodnete zrušiť rezerváciu menej ako 7 dní pred začiatkom požičania bude vám vrátená cena po odpočítaní dvoch dní požičania.

Pri preberaní a odovzdávaní auta si ale treba vyhradiť dostatok času. Na Kube proste všetko trvá o niečo dlhšie ako vo vyspelých krajinách a pri požičaní auta s tým treba rátať dvojnásobne.

Požičanie auta na Kube
Typické kubánske veterány

Tankovanie, premávka a cesty na Kube

Cesty na Kube, sú s výnimkou hlavného mesta Havana väčšinou takmer prázdne, čiže obávať sa nejakých kolón alebo hustej premávky vôbec nemusíte. V Havane treba očakávať premávku rovnakú ako v každom inom veľkom meste vo svete.

Problémom skôr bývajú nekvalitné cesty, najmä tie v odľahlejších častiach krajiny, sú často veľmi ťažko prejazdné kvôli množstvu výtlkov a musíte byť veľmi opatrný, trpezlivý a jazdiť pomalšie. Ale aj na diaľnici niekedy natrafíte na väčšie nerovnosti alebo výtlky.

Požičanie auta na Kube
Toto Vás snáď s požičaným autom nebude čakať

Ďalším problémom je pohyb osôb alebo zveri. Konský povoz v protismere na diaľnici? Na Kube žiadna výnimočnosť. Väčšinou okolo usadlostí si treba dávať pozor na väčší pohyb ľudí, no nie je výnimočné stretnúť ľudí prechádzajúcich sa aj po diaľnici.

Na Kube existujú dva druhy benzínu: normal a especial. Kým domáci tankujú do svojich áut normálny benzín za pár centov, na požičaných autách musíte tankovať tzv. especial, ktorý je o niečo drahší. Čerpacích staníc je na ostrove síce pomerne dosť, ale zase nie v každej majú especial benzín a dokonca sa môže stať, že v niektorej nenájdete benzín vôbec,  a tak je lepšie natankovať vždy, keď máte príležitosť.

Pozor na navigáciu, keďže sa uvádza, že navigáciu je na Kube zakázané používať. Reálne síce neviem, či to nejako kontrolujú, ale pri zastavení policajtmi by som určite neriskoval zbytočné problémy a radšej ju odložil a nespomínal, že nejakú mám. Na druhej strane určite sa oplatí nejakú dobrú navigáciu v mobile využiť, cesty sú síce značené, ale nie úplne všade. Kuba je veľmi dobre spracovaná napríklad v mobilnej navigácii Maps.me.